This 5.7 AT (264 hp) engine was fitted in the 8 generation Sedan, which was produced by Buick from 1991 to 1996. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1984mm |
| Length | 5483mm |
| Height | 1421mm |
| Wheelbase | 2945mm |
| Front track | 1568mm |
| Min. boot capacity | 596litre |
| Rear track | 1542mm |
| Kerb weight | 1858kg |
| Max. boot capacity | 596litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 5733cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Maximum torque | 454Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 88mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 87litre |
| Front suspension | Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Average | 13.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.