This 2.3 AT (152 hp) engine was fitted in the 7 generation Sedan, which was produced by Buick from 1989 to 2000. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Fuel | 80 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Displacement | 2260cm3 |
|---|---|
| Engine power | 152bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 196Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4805mm |
| Width | 1746mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2627mm |
| Front track | 1417mm |
| Rear track | 1404mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1337kg |
| Min. boot capacity | 374litre |
| Max. boot capacity | 374litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 11.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.