This 1.0 MT (50 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by BYD from 2008 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3460mm |
| Width | 1618mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1410mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Min. boot capacity | 140litre |
| Kerb weight | 870kg |
| Max. boot capacity | 140litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 998cm3 |
| Engine power | 50bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 90Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Top speed | 151km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 14second |
| City fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.2litre |
| Fuel tank capacity | 30litre |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 500km |
| City | 7.2 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.