This 2.4 MT (165 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by BYD from 2007 to 2010. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 220Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2378cm3 |
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4850mm |
| Width | 1822mm |
| Height | 1465mm |
| Wheelbase | 2740mm |
| Front track | 1551mm |
| Rear track | 1551mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 450litre |
| Kerb weight | 1435kg |
| Max. boot capacity | 450litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 185km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 8.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.