This 1.1 AT (52 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by BYD from 1998 to 2005. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 4litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 30litre |
| Cruising range | from 750km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 120km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15second |
| Displacement | 1051cm3 |
|---|---|
| Engine power | 52bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 153Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3500mm |
| Width | 1445mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2300mm |
| Front track | 1215mm |
| Rear track | 1200mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 750kg |
| Gross weight | 1050kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 4.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.