This 2.5 AT (202 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2012 to 2014. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.5second |
| Displacement | 2499cm3 |
|---|---|
| Engine power | 202bhp |
| RPM at max power | to 6 300RPM |
| Maximum torque | 258Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 88mm |
| Stroke | 101mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4634mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2776mm |
| Front track | 1511mm |
| Rear track | 1547mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.