This 2.8 T AT (255 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2006 to 2009. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 365Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2792cm3 |
| Engine power | 255bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4679mm |
| Width | 1753mm |
| Height | 1433mm |
| Wheelbase | 2675mm |
| Front track | 1524mm |
| Rear track | 1506mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 425litre |
| Kerb weight | 1615kg |
| Max. boot capacity | 425litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 245km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7second |
| City fuel consumption per 100 km | 16.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 340 to 810km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Lever, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| City | 20.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 13 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.