This 5.7i AT (188 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 1993 to 1996. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 20litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
| Fuel tank capacity | 95litre |
| Cruising range | from 480 to 820km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 197km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.5second |
| Displacement | 5733cm3 |
|---|---|
| Engine power | 188bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 407Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Monoinjection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 88.4mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5615mm |
| Width | 1940mm |
| Height | 1460mm |
| Wheelbase | 3085mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1940kg |
| Gross weight | 2390kg |
| Min. boot capacity | 555litre |
| Max. boot capacity | 555litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Steering knuckle |
|---|---|
| Rear suspension | Steering knuckle |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 24 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.9 litres / 100km |
| Average | 17.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.