This 3.6 V6 VVT DI RWD (322 hp) engine was fitted in the 2 generation Coupe 2-doors, which was produced by Cadillac from 2007 to 2014. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Coupe |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Width | 1882mm |
| Length | 4788mm |
| Height | 1422mm |
| Wheelbase | 2880mm |
| Front track | 1570mm |
| Min. boot capacity | 297litre |
| Rear track | 1595mm |
| Kerb weight | 1768kg |
| Max. boot capacity | 297litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 322bhp |
| RPM at max power | to 6 800RPM |
| Maximum torque | 373Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4900RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 241km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.3second |
| Fuel tank capacity | 68litre |
| City fuel consumption per 100 km | 16.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Cruising range | from 420 to 860km |
| Emission standard | EURO V |
| Front suspension | Independent, Double wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 6 |
| Turning circle | 10m |
| City | 19.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.5 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.