This 3.6 AT RWD (426 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2013 to 2017. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4966mm |
| Width | 1833mm |
| Height | 1454mm |
| Wheelbase | 2910mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1568mm |
| Max. boot capacity | 388litre |
| Kerb weight | 1793kg |
| Min. boot capacity | 388litre |
| Ground clearance | 140mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 426bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Biturbo |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 583Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 4 500 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.6second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 520 to 770km |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 274km/h |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 8 |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.