This 6.0 AT AWD (345 hp) engine was fitted in the 2 generation Pickup, which was produced by Cadillac from 2002 to 2006. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 16.8litre |
| Fuel tank capacity | 117litre |
| Cruising range | from 650 to 800km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 5967cm3 |
|---|---|
| Engine power | 345bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 515Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 5624mm |
| Width | 2019mm |
| Height | 1920mm |
| Wheelbase | 3302mm |
| Front track | 1651mm |
| Rear track | 1676mm |
| Ground clearance | 270mm |
| Kerb weight | 2680kg |
| Gross weight | 3175kg |
| Min. boot capacity | 1164litre |
| Max. boot capacity | 1526litre |
| Body type | Pickup |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 21.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 17.6 litres / 100km |
| Average | 20.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.