This Vortec 6.0L V8 SFI Hybrid (337 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Cadillac from 2007 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 98litre |
| Cruising range | from 800 to 960km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.4second |
| Displacement | 5999cm3 |
|---|---|
| Engine power | 337bhp |
| RPM at max power | to 5 100RPM |
| Maximum torque | 499Nm |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Engine type | Hybrid |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 92mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.9m |
| Seats | 78 |
|---|---|
| Length | 5144mm |
| Width | 2007mm |
| Height | 1887mm |
| Wheelbase | 2946mm |
| Front track | 1621mm |
| Rear track | 1610mm |
| Ground clearance | 229mm |
| Kerb weight | 2592kg |
| Gross weight | 3402kg |
| Displacement | 810kg |
| Min. boot capacity | 479litre |
| Max. boot capacity | 3084litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 15.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.