This 4.6 AT Northstar (299 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 1991 to 1997. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 393Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 4565cm3 |
| Engine power | 299bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 8 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 84mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 6 |
| Length | 5183mm |
| Width | 1884mm |
| Height | 1384mm |
| Wheelbase | 2819mm |
| Front track | 1546mm |
| Rear track | 1546mm |
| Ground clearance | 130mm |
| Min. boot capacity | 409litre |
| Kerb weight | 1795kg |
| Gross weight | 2280kg |
| Max. boot capacity | 409litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 240km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 7.6second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.5litre |
| Fuel tank capacity | 76litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 9.9m |
| Average | 13.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.