This 3.6 AT AWD (264 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Cadillac from 2004 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4950mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1722mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Front track | 1572mm |
| Rear track | 1580mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 1968litre |
| Min. boot capacity | 238litre |
| Kerb weight | 1980kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3564cm3 |
| Engine power | 264bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 94mm |
| Stroke | 85.6mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 346Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 210km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 13.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 510 to 650km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 12m |
| City | 16.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
| Average | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.