This 4.6 AT (320 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Cadillac from 2008 to 2011. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 470 to 730km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 215km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 4565cm3 |
|---|---|
| Engine power | 320bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 459Nm |
| RPM at max torque | 4400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4986mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1463mm |
| Wheelbase | 2956mm |
| Front track | 1596mm |
| Rear track | 1581mm |
| Kerb weight | 1928kg |
| Gross weight | 2439kg |
| Min. boot capacity | 464litre |
| Max. boot capacity | 464litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.