This 4.4i AT (476 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Cadillac from 2004 to 2007. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| Cruising range | from 470 to 660km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 265km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5second |
| Displacement | 4371cm3 |
|---|---|
| Engine power | 476bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Maximum torque | 595Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 8 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91mm |
| Stroke | 84mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4985mm |
| Width | 1843mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2957mm |
| Front track | 1596mm |
| Rear track | 1581mm |
| Ground clearance | 159mm |
| Kerb weight | 1960kg |
| Min. boot capacity | 464litre |
| Max. boot capacity | 464litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.