This 2.3 D MT (61 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Carbodies from 1985 to 1987. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4580mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2810mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1420mm |
| Kerb weight | 1560kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2286cm3 |
| Engine power | 61bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 90mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 139Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 105km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 520 to 650km |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 7m |
| Front brakes | Drum |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | Independent |
| City | 11.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.