This 1.6 MT (133 hp) engine was fitted in the 1 generation Roadster, which was produced by Caterham from 1994 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Roadster |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 3800mm |
| Width | 1580mm |
| Height | 1150mm |
| Wheelbase | 2230mm |
| Front track | 1320mm |
| Rear track | 1320mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Min. boot capacity | 250litre |
| Kerb weight | 650kg |
| Gross weight | 950kg |
| Max. boot capacity | 250litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1588cm3 |
| Engine power | 133bhp |
| RPM at max power | from 7 000RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 79mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 149Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6second |
| Fuel tank capacity | 66litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Cruising range | from 520 to 920km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | De-Dion |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.6 litres / 100km |
| Average | 12.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.