This 1.8 AT turbo (177 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Changan from 2014 to 2017. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4648mm |
| Width | 1849mm |
| Height | 1694mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1565mm |
| Rear track | 1565mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 1640kg |
| Min. boot capacity | 590litre |
| Max. boot capacity | 1560litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1798cm3 |
|---|---|
| Engine power | 177bhp |
| RPM at max power | from 5 500 to 6 000RPM |
| Maximum torque | 230Nm |
| RPM at max torque | 1700up to 5 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Forced induction | Turbocharger |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 10.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.