This 2.2 MT (103 hp) engine was fitted in the 1 generation Pickup, which was produced by ChangFeng from 2007 to 2016. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Pickup |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5190mm |
| Width | 1700mm |
| Height | 1655mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1480kg |
| Wheelbase | 3025mm |
| Front track | 1430mm |
| Min. boot capacity | 2237litre |
| Rear track | 1426mm |
| Gross weight | 2305kg |
| Displacement | 500kg |
| Max. boot capacity | 2237litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2237cm3 |
| Engine power | 103bhp |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 193Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Top speed | 130km/h |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel | 95 RON |
| Highway | 9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.