This 1.1 MT (65 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback, which was produced by Changhe from 2006 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 4.5litre |
|---|---|
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 140km/h |
| Displacement | 1075cm3 |
|---|---|
| Engine power | 65bhp |
| RPM at max power | from 5 100RPM |
| Maximum torque | 88Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3560mm |
| Width | 1600mm |
| Height | 1670mm |
| Wheelbase | 2335mm |
| Front track | 1360mm |
| Rear track | 1355mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 930kg |
| Gross weight | 1360kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Cylindrical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 5.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.