This 1.6 MT (94 hp) engine was fitted in the 1 generation Liftback, which was produced by Chery from 2006 to 2011. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 160km/h |
| Displacement | 1597cm3 |
|---|---|
| Engine power | 94bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 132Nm |
| RPM at max torque | 3000up to 3 500 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4393mm |
| Width | 1682mm |
| Height | 1424mm |
| Wheelbase | 2468mm |
| Front track | 1425mm |
| Rear track | 1419mm |
| Ground clearance | 121mm |
| Kerb weight | 1100kg |
| Gross weight | 1475kg |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.