This 1.8 MT (132 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Chery from 2006 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
|---|---|
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 600km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 190km/h |
| Displacement | 1845cm3 |
|---|---|
| Engine power | 132bhp |
| RPM at max power | to 5 750RPM |
| Maximum torque | 170Nm |
| RPM at max torque | 4300RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4770mm |
| Width | 1818mm |
| Height | 1445mm |
| Wheelbase | 2700mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Gross weight | 1815kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.