This 1.6 MT (126 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Chery from 2008 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4282mm |
| Width | 1792mm |
| Height | 1467mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1540mm |
| Kerb weight | 1425kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 375kg |
| Front/rear axle load | 1000/950kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 126bhp |
| RPM at max power | to 6 150RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 160Nm |
| RPM at max torque | 3900RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.6litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 650 to 1 060km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 7.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.