This 1.6 MT (119 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Chery from 2008 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4352mm |
| Width | 1794mm |
| Height | 1464mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Ground clearance | 127mm |
| Kerb weight | 1395kg |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Gross weight | 1795kg |
| Displacement | 400kg |
| Max. boot capacity | 500litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1597cm3 |
| Engine power | 119bhp |
| RPM at max power | to 6 150RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 4300up to 4 500 RPM |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 77.5mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 7.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Fuel tank capacity | 57litre |
| Cruising range | from 790 to 880km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| City | 8.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 8.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.