This 0.8 MT (52 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Chery from 2005 to 2009. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 130km/h |
| Displacement | 812cm3 |
|---|---|
| Engine power | 52bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 70Nm |
| RPM at max torque | 3500up to 4 000 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 3 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3550mm |
| Width | 1508mm |
| Height | 1491mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1295mm |
| Rear track | 1260mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 880kg |
| Gross weight | 1250kg |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 6 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.