This 1.5 AT (106 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Chery from 2017 to 2017. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4200mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1570mm |
| Wheelbase | 2555mm |
| Front track | 1495mm |
| Rear track | 1484mm |
| Ground clearance | 186mm |
| Kerb weight | 1320kg |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 420litre |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 530 to 810km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Displacement | 1497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 106bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 135Nm |
| RPM at max torque | 2750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Strut, Wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 8.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.