This 2.4 MT 5 places (136 hp) engine was fitted in the 1 generation SUV, which was produced by Chevrolet from 2006 to 2011. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 220Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2405cm3 |
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87.5mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2200RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4635mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1755mm |
| Wheelbase | 2705mm |
| Front track | 1562mm |
| Rear track | 1572mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 930litre |
| Min. boot capacity | 465litre |
| Kerb weight | 1655kg |
| Gross weight | 2320kg |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.5m |
| Top speed | 183km/h |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Fuel | 95 RON |
| Cruising range | from 520 to 890km |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.