This 2.8 AT (125 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Cabriolet, which was produced by Chevrolet from 1983 to 1987. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 430 to 610km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 178km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.6second |
| Displacement | 2838cm3 |
|---|---|
| Engine power | 125bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 217Nm |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 88.9mm |
| Stroke | 76.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4379mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1339mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1402mm |
| Kerb weight | 1210kg |
| Min. boot capacity | 300litre |
| Max. boot capacity | 300litre |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.