This 2.0 5MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation Coupe, which was produced by Chevrolet from 1981 to 1983. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 560 to 930km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Displacement | 1991cm3 |
|---|---|
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 4 800RPM |
| Maximum torque | 149Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 74mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.2m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4341mm |
| Width | 1676mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1402mm |
| Kerb weight | 1070kg |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Max. boot capacity | 370litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.