This 2.2 MT (120 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] Coupe, which was produced by Chevrolet from 1990 to 1994. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 620 to 890km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 192km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.1second |
| Displacement | 2190cm3 |
|---|---|
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 176Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4630mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1321mm |
| Wheelbase | 2573mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1407mm |
| Kerb weight | 1141kg |
| Min. boot capacity | 374litre |
| Max. boot capacity | 374litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.