This 2.2 AT (95 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 1987 to 1990. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4531mm |
| Width | 1684mm |
| Height | 1360mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Front track | 1407mm |
| Rear track | 1402mm |
| Kerb weight | 1133kg |
| Min. boot capacity | 385litre |
| Max. boot capacity | 385litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2190cm3 |
| Engine power | 95bhp |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 163Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 3 |
| Turning circle | 11.3m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 51litre |
| Cruising range | from 540 to 720km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 167km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.