This 2.3 MT (150 hp) engine was fitted in the 3 generation Coupe, which was produced by Chevrolet from 1994 to 1999. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| Cruising range | from 540 to 790km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 208km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.8second |
| Displacement | 2260cm3 |
|---|---|
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 203Nm |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 92mm |
| Stroke | 85mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.3m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4580mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1351mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Front track | 1463mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Kerb weight | 1265kg |
| Min. boot capacity | 374litre |
| Max. boot capacity | 1000litre |
| Body type | Coupe |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.8 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.