This 2.2 AT (120 hp) engine was fitted in the 3 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 1994 to 1999. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4580mm |
| Width | 1712mm |
| Height | 1392mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Front track | 1463mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 145mm |
| Min. boot capacity | 374litre |
| Kerb weight | 1214kg |
| Max. boot capacity | 374litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2190cm3 |
| Engine power | 120bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 176Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 188km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.4second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 58litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Cruising range | from 570 to 830km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 3 |
| Turning circle | 11.3m |
| City | 12.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.