This 2.8 Turbo Hydra-Matic Overdrive (130 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Sedan, which was produced by Chevrolet from 1983 to 1985. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Fuel tank capacity | 62litre |
| Cruising range | from 500 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2837cm3 |
|---|---|
| Engine power | 130bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 197Nm |
| RPM at max torque | 2400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Carburetor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 89mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4783mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1378mm |
| Wheelbase | 2664mm |
| Front track | 1492mm |
| Rear track | 1447mm |
| Ground clearance | 139mm |
| Kerb weight | 1295kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 14.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 12.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.