This 2.5 Turbo Hydra-Matic (92 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Chevrolet from 1981 to 1983. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.1litre |
| Fuel tank capacity | 59.4litre |
| Cruising range | from 610 to 990km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2474cm3 |
|---|---|
| Engine power | 92bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 182Nm |
| RPM at max torque | 2800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 101.6mm |
| Stroke | 76.2mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 3 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4783mm |
| Width | 1722mm |
| Height | 1365mm |
| Wheelbase | 2664mm |
| Front track | 1491mm |
| Rear track | 1448mm |
| Ground clearance | 134mm |
| Kerb weight | 1237.1kg |
| Min. boot capacity | 460litre |
| Max. boot capacity | 460litre |
| Front/rear axle load | 769.8/467.3kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.