This 1.6 HDI MT L2H1 (90 hp) engine was fitted in the 2 generation Minibus, which was produced by Citroen from 2007 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minibus |
|---|---|
| Seats | 9 |
| Length | 5135mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1942mm |
| Wheelbase | 3122mm |
| Front track | 1574mm |
| Rear track | 1574mm |
| Max. boot capacity | 4124litre |
| Min. boot capacity | 553litre |
| Kerb weight | 1822kg |
| Gross weight | 2683kg |
| Displacement | 861kg |
| Front/rear axle load | 1400/1700kg |
| Permitted road-train weight | 4333kg |
| Cargo compartment volume | 5m3 |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1560cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 88.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 1750RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 145km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 20.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 930 to 1 180km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Wishbone, Dampers, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.6m |
| City | 9.9 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 8.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.