This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback, which was produced by Citroen from 1996 to 1999. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 510 to 870km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| Displacement | 1361cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Maximum torque | 113Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3718mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1380mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Front track | 1381mm |
| Rear track | 1301mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 840kg |
| Gross weight | 1340kg |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Max. boot capacity | 953litre |
| Body type | Hatchback |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 10.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.