This 1.5 D MT (57 hp) engine was fitted in the 2 generation Hatchback (3-door), which was produced by Citroen from 1996 to 2004. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3718mm |
| Width | 1595mm |
| Height | 1368mm |
| Wheelbase | 2385mm |
| Front track | 1381mm |
| Rear track | 1301mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 953litre |
| Min. boot capacity | 280litre |
| Kerb weight | 890kg |
| Gross weight | 1370kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1527cm3 |
| Engine power | 57bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 77mm |
| Stroke | 82mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 95Nm |
| RPM at max torque | 2250RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 158km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 18.3second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 660 to 1 050km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 7.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 4.9 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.