This 3.0 MT (170 hp) engine was fitted in the Y3 Break wagon, which was produced by Citroen from 1989 to 1994. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 235Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2975cm3 |
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | from 5 600RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 4600RPM |
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4709mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1529mm |
| Rear track | 1461mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 453litre |
| Min. boot capacity | 453litre |
| Kerb weight | 1415kg |
| Gross weight | 1910kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 222km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.7second |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Front suspension | Hydropneumatic |
|---|---|
| Rear suspension | Hydropneumatic |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 13 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.