This 2.0 MT (132 hp) engine was fitted in the Y4 Break wagon, which was produced by Citroen from 1994 to 2000. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4709mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1440mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Max. boot capacity | 453litre |
| Min. boot capacity | 453litre |
| Kerb weight | 1363kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 132bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 180Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 9.8second |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Front suspension | Hydropneumatic |
|---|---|
| Rear suspension | Hydropneumatic |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.