This 1.6 MT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Citroen from 2000 to 2009. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 580 to 920km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.45m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4276mm |
| Width | 1751mm |
| Height | 1637mm |
| Wheelbase | 2760mm |
| Front track | 1434mm |
| Rear track | 1452mm |
| Kerb weight | 1268kg |
| Gross weight | 1800kg |
| Displacement | 532kg |
| Min. boot capacity | 550litre |
| Max. boot capacity | 2128litre |
| Permitted road-train weight | 3000kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.