This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] Break wagon, which was produced by Citroen from 2000 to 2004. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4167mm |
| Width | 1698mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1423mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1512litre |
| Min. boot capacity | 517litre |
| Kerb weight | 1137kg |
| Gross weight | 1682kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1360cm3 |
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 75mm |
| Stroke | 77mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 118Nm |
| RPM at max torque | 3400RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 590 to 1 000km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.5 litres / 100km |
| Average | 8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.