This 1.6 MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation Break wagon, which was produced by Citroen from 1997 to 2000. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Fuel tank capacity | 54litre |
| Cruising range | from 510 to 840km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.5second |
| Displacement | 1587cm3 |
|---|---|
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 5 600RPM |
| Maximum torque | 147Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4167mm |
| Width | 1698mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1423mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Kerb weight | 1080kg |
| Gross weight | 1590kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 10 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.