This 1.8 D MT (60 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (3-door), which was produced by Citroen from 1991 to 1997. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4070mm |
| Width | 1688mm |
| Height | 1399mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1422mm |
| Rear track | 1415mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 926litre |
| Min. boot capacity | 324litre |
| Kerb weight | 1035kg |
| Gross weight | 1560kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1768cm3 |
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 4 600RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 110Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 56litre |
| City fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Cruising range | from 950 to 1 270km |
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 19.9second |
| Front suspension | Trailing arms |
|---|---|
| Rear suspension | Wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 6.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.1 litres / 100km |
| Average | 6.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.