This 1.6 MT (88 hp) engine was fitted in the 1 generation Hatchback (5-door), which was produced by Citroen from 1991 to 1997. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Hatchback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4070mm |
| Width | 1688mm |
| Height | 1399mm |
| Wheelbase | 2540mm |
| Front track | 1414mm |
| Rear track | 1507mm |
| Ground clearance | 110mm |
| Max. boot capacity | 926litre |
| Min. boot capacity | 324litre |
| Kerb weight | 1024kg |
| Gross weight | 1550kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1580cm3 |
| Engine power | 88bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 83mm |
| Stroke | 73mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 130Nm |
| RPM at max torque | 2600RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 177km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.2litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 52litre |
| Cruising range | from 570 to 910km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Trailing arms |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 6.8 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.