This 1.4 MT (75 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] MCV wagon, which was produced by Dacia from 2007 to 2012. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 480 to 790km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 162km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13second |
| Displacement | 1390cm3 |
|---|---|
| Engine power | 75bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 112Nm |
| RPM at max torque | 4250RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 70mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Front track | 1480mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 160mm |
| Kerb weight | 1050kg |
| Gross weight | 1535kg |
| Min. boot capacity | 700litre |
| Max. boot capacity | 2350litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.