This 1.6 MT (90 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Dacia from 2004 to 2008. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 128Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79mm |
| Stroke | 80mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4250mm |
| Width | 1735mm |
| Height | 1525mm |
| Wheelbase | 2630mm |
| Front track | 1466mm |
| Rear track | 1456mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Min. boot capacity | 510litre |
| Kerb weight | 980kg |
| Gross weight | 1540kg |
| Max. boot capacity | 510litre |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11second |
| City fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Cruising range | from 500 to 860km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 12 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7 litres / 100km |
| Average | 8.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.