This 1.6 MT (105 hp) engine was fitted in the 1 generation VAN van, which was produced by Dacia from 2004 to 2008. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Van |
|---|---|
| Seats | 2 |
| Length | 4450mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1636mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Max. boot capacity | 2350litre |
| Min. boot capacity | 700litre |
| Kerb weight | 1270kg |
| Gross weight | 1770kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1598cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | from 5 750RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 79.5mm |
| Stroke | 80.5mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 148Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 174km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Emission standard | EURO IV |
| Cruising range | from 510 to 790km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | semi dependent, Spring |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.6 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.