This 1.9 D MT (63 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Dacia from 2003 to 2005. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4083mm |
| Width | 1664mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2476mm |
| Front track | 1410mm |
| Rear track | 1315mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Max. boot capacity | 835litre |
| Min. boot capacity | 370litre |
| Kerb weight | 1035kg |
| Gross weight | 1460kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 1870cm3 |
| Engine power | 63bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80mm |
| Stroke | 93mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 2250RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 5.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Fuel tank capacity | 44litre |
| Cruising range | from 790 to 940km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| City | 6.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.4 litres / 100km |
| Average | 6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.